Gå til hovedindhold
  • Uddannelse
  • Videreuddannelse og kurser
  • Forskning
  • Om UC SYD

UC SYD optager 28 studerende på ny professionsmasteruddannelse

Publiceret:

64 ansøgere har lagt billet ind på en plads på UC SYDs professionsmasteruddannelse i pædagogisk-psykologisk rådgivning. I dag får 28 af dem besked om, at de er kommet ind. 

14 pædagoger, 13 lærere og en enkelt med en anden relevant baggrund smiler formentlig lidt ekstra i dag, hvor de har fået besked om, at en af de eftertragtede pladser på UC SYDs nye professionsmasteruddannelse er blevet deres. I alt har 64 ansøgt om en plads.  

- Den store interesse for vores nye professionsmasteruddannelse er fantastisk. I dag får vi sat navne og baggrund på de 28 optagede og tager dermed endnu et stort skridt frem mod åbningen af vores praksisnære kandidatuddannelse, som fordrer, at vi kommer endnu tættere på områdets folkeskoler, daginstitutioner og fritidstilbud. Det intensiverede samarbejde med kommunerne er i gang og vi ser meget frem til at løfte den her spændende opgave, som professionsmasteruddannelsen er, i tæt samarbejde med dem, siger Alexander von Oettingen, rektor, UC SYD.  

Professionsmasteruddannelsen i pædagogisk-psykologisk rådgivning er den første af flere kandidatuddannelser, som de kommende år udbydes af de danske professionshøjskoler. Den skal give uddannede lærere og pædagoger et ekstra fagligt niveau af specialiseret viden og kompetencer, som de kan bruge i deres daglige arbejde med børn og unge. 

Listen over de nye studerende på UC SYDs nye kandidatuddannelse viser, at 20 af de 28 optagede er uddannede lærer eller pædagog fra UC SYD. En håndfuld er nye dimittender, mens resten kommer med flere års erfaring ude fra praksis. Det faktum at så mange har taget deres bacheloruddannelse på UC SYD, glæder rektor. 

- Som uddannelsesinstitution er det selvfølgelig glædeligt, at så mange har lyst til at vende tilbage til os for at bygge oven på deres bacheloruddannelse, men det vidner også om en stærk forankring af dygtige fagprofessionelle, der gerne vil være endnu dygtigere i det syd- og sønderjyske, hvilket tegner rigtig godt for fremtiden i vores landsdel, siger Alexander von Oettingen.  

De kommende professionsmasterstuderende i pædagogisk-psykologisk rådgivning begynder i september på UC SYDs campus i Kolding.